Blog: Onderweg naar huis met Charlotte Morijn

Afgelopen week sprak ik met Charlotte Morijn, voorzitter van Vereniging Schoonmaak Research (VSR). Op de achtergrond was het meteen duidelijk: er is een nieuwe bewoner in huis. Eerder haalde ze Mels op, een ruwharige dachshund- pup die volop de aandacht opeist. Maar ook Charlotte zelf zit niet stil. Ze verlengde onlangs haar voorzitterschap met drie…

Afgelopen week sprak ik met Charlotte Morijn, voorzitter van Vereniging Schoonmaak Research (VSR). Op de achtergrond was het meteen duidelijk: er is een nieuwe bewoner in huis. Eerder haalde ze Mels op, een ruwharige dachshund- pup die volop de aandacht opeist. Maar ook Charlotte zelf zit niet stil. Ze verlengde onlangs haar voorzitterschap met drie jaar en zette de stap naar het ondernemerschap. In dit gesprek blikt ze terug op haar eerste jaar als voorzitter, vertelt ze over haar nieuwe avontuur met CM Impact Solutions en deelt ze haar visie op de uitdagingen die de schoonmaakbranche de komende jaren te wachten staan.

Een jaar voorzitterschap in vogelvlucht

Charlotte kijkt met veel plezier terug op haar eerste jaar als voorzitter. Er waren wisselingen in het bestuur — met het vertrek van Diana en de komst van Stijn, Kjeld en recent Dirk — maar juist die vernieuwing ziet ze ook als kracht. “Iedereen brengt eigen expertise mee. Dat houdt je als vereniging in beweging.”

Tijdens het Voorjaarsevent 2026 presenteerde ze een herijking van het strategisch manifest 2026-2029. Een manifest dat samen met de commissieleden en het bestuur tot stand is gekomen, met behoud van de kern: “Schoonmaak doe(t) je goed”. De uitdaging is nu om die koers vast te houden én de ambities waar te maken. “Richting 2029, ons jubileumjaar, moeten we kunnen laten zien: dit hebben we in gang gezet, en dit is het resultaat”, aldus Charlotte.

Volgens haar is dat alleen mogelijk dankzij de inzet van de vele commissie- en bestuursleden die zich vrijwillig inzetten voor de vereniging. VSR richt zich daarbij op uiteenlopende thema’s, zoals het borgen van kwaliteit met het VSR-Kwaliteitmeetsysteem, onderzoek naar technische ontwikkelingen, het versterken van de samenwerking binnen de branche en het aanbieden van onafhankelijke opleidingen. “Juist die veelzijdigheid maakt het zo leuk en interessant. Het vakmanschap verbindt.”

Persoonlijk zet Charlotte zich vooral in om de zichtbaarheid van VSR verder te vergroten. “Veel mensen kennen ons van het VSR-Kwaliteitmeetsysteem wat een erg belangrijk fundament is in onze branche, maar we doen zoveel meer. Van onafhankelijk onderzoek tot actuele thema’s als HR en duurzaamheid. Dat verhaal mogen we best vaker vertellen.”

Ook de betrokkenheid van commissieleden staat hoog op haar agenda. Volgens haar verdienen de vele vrijwilligers binnen VSR vaker een podium. De commissiedag ziet ze als een mooie manier om kennis en ervaringen uit te wisselen en gezamenlijk invulling te geven aan de ambities van de vereniging.

De mens achter de technologie

Als ik haar vraag naar de grootste uitdaging voor de schoonmaaksector richting 2030, is Charlotte helder. Het ziekteverzuim blijft hoog en de sector staat voor de opgave om mensen gezond naar pensioen te begeleiden. Technologie en robotisering kunnen daarbij helpen, maar volgens haar zit de echte uitdaging in de adoptie ervan. Daar komt bij dat de gemiddelde leeftijd in de sector rond de vijftig jaar ligt, waardoor de komende jaren veel ervaring uitstroomt.

“Wij moeten versnelling brengen in het omarmen van techniek.”

Toch zit de oplossing volgens Charlotte niet in technologie alleen. Medewerkers moeten ook de ruimte krijgen om zich te blijven ontwikkelen. “Laat medewerkers zelf meedenken in wat dat voor hen betekent. Geef ze het inzicht dat verandering- op welk vlak dan ook- niet per se consequenties hoeft te hebben voor hun werk of inkomen, maar wellicht iets positiefs kan brengen.”

Die gedachte sluit goed aan bij de boodschap van Voorjaarsevent-spreker Erik Scherder, die stelde dat mentale vermoeidheid niet alleen ontstaat door werkdruk, maar ook door eentonigheid en een gebrek aan uitdaging. Volgens Charlotte begint dat met het gesprek op de werkvloer. Wat wil iemand leren? Waar liggen ambities? En hoe kunnen we werk nog leuker maken? Het stimuleren van verandering, al is het maar een andere routine binnen een taak, kan de adoptie van huidige en toekomstige technologische ontwikkelingen aanzienlijk versnellen.

Ook op het gebied van metingen ziet ze veranderingen. “Data geeft inzicht, maar de belevingskant wordt steeds belangrijker. Hoe voelt een ruimte aan?” Er zijn al verschillende methoden om die beleving in kaart te brengen, maar volgens Charlotte ontbreekt het nog aan uniformiteit. “Als branche moeten we op dezelfde manier naar beleving gaan kijken. Een luchthavenomgeving vraagt om iets anders dan een kantoor, maar het zou helpen als de manier van meten en interpreteren meer uniform wordt.”

Nieuwe stap: CM Impact Solutions

Naast haar voorzitterschap van VSR stond het afgelopen jaar ook in het teken van nóg een nieuwe uitdaging. Na achttien jaar in loondienst begon het te kriebelen en besloot Charlotte haar eigen weg in te slaan met CM Impact Solutions.

“Ik was nieuwsgierig hoe het zou zijn om al die kennis en ervaring buiten een grote organisatie in te zetten.”

De schoonmaak- en facilitaire branche blijft daarbij haar thuisbasis, waarbij ze zich richt op advisering, project- en interim management. Daar waar ze kan bijdragen aan het verbeteren van facilitaire afdelingen, zowel in strategie als executie, voelt ze zich helemaal op haar plek.

Appeltaart en avontuur

Buiten VSR en haar eigen bedrijf weet Charlotte haar tijd goed te vullen. Niet geheel toevallig stond ze tijdens ons gesprek appeltaart te bakken. “De jongens komen zo thuis met vrienden, dan is het leuk als er wat gezelligs op tafel staat.” Ze brengt veel tijd door met vrienden, maakt tegenwoordig graag mountainbiketochten met haar oudste zoon en geniet van het plannen van nieuwe reizen. Liefst kiest ze daarbij bestemmingen die net even anders zijn. Deze zomer staat een vakantie naar het berggebied in Polen op het programma.

Tussen wandelingen, vakanties, haar ondernemerschap en het voorzitterschap van VSR door loopt één rode draad: nieuwsgierigheid. Of het nu gaat om een nieuwe bestemming, een eigen bedrijf of de toekomst van de schoonmaakbranche, Charlotte blijft graag nieuwe dingen ontdekken.